usługa 

Jakimi cechami musi wyróżniać się kierowca autobusu?

Aby zacząć pracę jako kierowca autobusu, koniecznie trzeba spełnić podstawowe wymagania pod kątem posiadanych uprawnień. To jednak jeszcze nie wszystko, by być dobrym kierowcą. Również duże znaczenie mają cechy charakteru sprzyjające pracy na tym stanowisku. Zobacz, jakie z nich są najważniejsze!

Kto może pracować jako kierowca autobusu?

Kierowca autobusu musi uzyskać odpowiednie uprawnienia, które pozwolą mu na pracę na tym stanowisku.

Podstawowym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii D. By je otrzymać, trzeba wcześniej uzyskać prawo jazdy kategorii B, a także mieć minimum 24 lata.

Obecnie drugim wymogiem jest posiadanie kwalifikacji zawodowej, którą można uzyskać jako kwalifikacja wstępna przyspieszona. Kurs ten jest wymagany do tego, by otrzymać uprawnienia do przewozu osób.

Jakie cechy charakteru musi mieć kierowca autobusu?

Praca jako kierowca autobusu ma określone wymogi również pod względem cech charakteru. W tym przypadku trzeba wtedy uwzględnić zalaty i wady kierowcy autobusu, między innymi pracę pod presją czasu, kontakt z pasażerami, odpowiedzialność za nich, ryzyko pojawienia się groźnych sytuacji.

Najczęściej wskazuje się, że kierowca autobusu powinien posiadać poniższe cechy charakteru:
– Wysoka odporność na stres,
– Komunikatywność,
– Cierpliwość,
– Asertywność,
– Podzielność uwagi.

Dodatkowo kierowca autobusu musi też pamiętać, że podczas pracy powinien on stale zachowywać koncentrację, wiedzieć, jak postępować w niespodziewanych, nierzadko niebezpiecznych sytuacjach. Konieczne będą też dobry refleks, podzielność uwagi, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i orientacji w terenie.

Wobec tego nie każdy kierowca sprawdzi się na stanowisku kierowcy autobusu, który na co dzień musi mierzyć się z innymi sytuacjami niż kierowca samochodu osobowego.

Ile wynoszą zarobki na stanowisku kierowcy autobusu?

Pensje na stanowisku kierowcy autobusu zależne są od wielu czynników. Ile zarabia kierowca autobusu?

Średnie wynagrodzenie na stanowisku kierowcy autobusu to od 3000 zł netto do 5000 zł netto. Pensja ta może być też wyższa, gdy kierowca będzie otrzymywać różne dodatki, będzie brać nadgodziny.

Duże znaczenie ma przede wszystkim miejsce pracy. Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? W tym przypadku wynagrodzenia są wyższe niż w małych miejscowościach. Również pod uwagę trzeba wziąć firmę. W związkach komunikacyjnych realizujących regularne, lokalne kursy pensje są zwykle niższe niż w firmach, które zajmują się międzynarodowym przewozem osób.

Wobec tego praca jako kierowca autobusu jest wymagająca i nie każdy może sprawdzić się na takim stanowisku. Ważne jest uzyskanie nie tylko odpowiednich uprawnień, ale również posiadanie właściwych cech charakteru, by być dobrym kierowcą autobusu. Istnieje tez możliwość wynajmu krótkoterminowego samochodu.

Related posts

Leave a Comment