Biznes w Szwecji 

Praktyki zatrudniania w Szwecji – zatrudnienie bezpośrednie i EOR

Zatrudnienie pracownika w firmie, która rozwija się w Szwecji, może być przeprowadzone dwoma metodami – bezpośrednio albo przez firmę świadczącą usługi EOR. Czym różnią się pomiędzy sobą te dwie metody?

Bezpośrednie zatrudnienie pracownika

Firma, która chce zdecydować się na bezpośrednie zatrudnienie pracownika w Szwecji, musi przestrzegać wtedy obowiązujących w tym kraju przepisów.

Obowiązujące praktyki zatrudniania w Szwecji odnoszą się w szczególności do formy zatrudnienia pracownika, kosztów związanych z podatkami, składkami ubezpieczeniowymi i innymi świadczeniami, a także wymiaru czasu pracy oraz urlopów.

Gdy nie uzgodniono inaczej, pracownik zatrudniany jest na podstawie umowy bezterminowej i stałej. Można również skorzystać z umowy na okres próbny na czas do 6 miesięcy.

W Szwecji nie obowiązuje płaca minimalna, natomiast wynagrodzenie ustalane jest głównie według układów zbiorowych pracy podpisywanych ze związkami zawodowymi. Średnie wynagrodzenie to 45 tys. SEK (koron szwedzkich).

Zatrudnienie pracownika przez firmę EOR

Jako że praktyki zatrudniania w Szwecji mogą być dla przedsiębiorców z innych krajów dość skomplikowane, rozwiązaniem jest wybór usług EOR (employer of record albo employee of record). Usługi te polegają na outsourcingu formalności dotyczących zatrudnienia pracowników, które wykonywane są wtedy przez firmę zewnętrzną.

Firma zewnętrzna może wtedy kompleksowo zająć się wszystkimi sprawami związanymi z zatrudnieniem pracowników, między innymi sporządzeniem umów, wyliczeniem, jaki jest koszt zatrudnienia pracownika w Szwecji, odprowadzaniem podatków, składek i wypłacaniem pensji w lokalnej walucie.

Usługi eor szwecja stanowią zatem alternatywę dla bezpośredniego zatrudnienia pracownika, która pomaga w wejściu na zagraniczne rynki.

Related posts

One Thought to “Praktyki zatrudniania w Szwecji – zatrudnienie bezpośrednie i EOR”

  1. W mojej przygodzie z poszukiwaniem pracy w Szwecji, zdecydowałem się na zatrudnienie bezpośrednie. Po wielu wysiłkach i rozmowach kwalifikacyjnych, udało mi się znaleźć wymarzoną pracę w międzynarodowej firmie w Sztokholmie

Leave a Comment