Podatki w Szwecji
Założenie działalności gospodarczej w Szwecji, wymaga przyswojenia specyficznej wiedzy prawnej, która umożliwi bezproblemowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednym z ważniejszych aspektów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa jest system podatkowy. Organem odpowiedzialnym za podatki jest tutaj Szwedzki Urząd Skarbowy Skattevert. Działa on w całej Szwecji za pośrednictwem mniejszych lub większym regionalnych oddziałów. Na stronie urzędu: http://www.skatteverket.se dostępne są przepisy prawne oraz aktualności na temat podatków. Dokumenty zostały udostępnione również w języku angielskim oraz polskim.
Szwedzki system podatkowy jest inny niż ten w Polsce. Różni się w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznej, tutaj jest nim podatek gminny. Drugim podatkiem dochodowym jest podatek państwowy.
Osoby fizyczne rozliczają się zgodnie ze skalą progresową 0%-35%. Rozbieżność wynika m.in. z dobrze działającego systemu ulg podatkowych dla najmniej zarabiających.
Firma działająca w Szwecji płaci również podatek lokalny, którego wysokość jest uzależniona od rodzaju działalności i regionu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Stawka podatku jest co roku ustalana przez lokalne władze.
Podstawowa stawka VAT to 25%, ulga waha się 0,5%-12%.
Dywidendy lokalne i zagraniczne zostały opodatkowane na 25%.
Składki na fundusz emerytalny to 6%-8%. Osoby samozatrudnione płacą 31% stawkę.
Warto wiedzieć, że 15 października 2005 roku do życia została powołana Konwencja pomiędzy Rządem RP, a Rządem Królestwa Szwecji ws. unikania podwójnego opodatkowania oraz profilaktycznemu działaniu wobec uchylania się od opodatkowania w stosunku do dochodu. W Polsce dotyczy ona podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych, a w Szwecji dotyczy państwowego podatku dochodowego i podatku od dywidend pobieranego u źródeł, podatku dochodowego od osób nie posiadających miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Szwecji, podatku dochodowego od nie posiadających miejsca zamieszkania na terytorium Szwecji artystów i sportowców oraz gminnego podatku dochodowego.
Szczególną uwagę zwraca się na unikanie podwójnego opodatkowania dochodu od majątku nieruchomego, odsetek, dywidend, zysków przedsiębiorstwa i należności licencyjnych oraz opodatkowania pracy najemnej.
Istnieje również międzynarodowe prawo podatkowe, wg. którego w okresie 183 dni podatnik nabywa rezygnację podatkową w określonym państwie. Powinien on rozliczyć się z podatków tak, jak reszta obywateli tego państwa.